Data publikacji: 19.09.2014
Spotykam się często z głosami osób decyzyjnych w firmach (zwłaszcza decydujących o sprawach finansowych), że nie ma sensu wymieniać serwera, bo przecież serwer działa i nie sprawia żadnych problemów.
Prawda jest taka, że serwer, podobnie jak samochód, z czasem staje się coraz bardziej awaryjny, że serwer, podobnie jak samochód, co jakiś czas trzeba wymienić.
Na początku masz spokój
Gdy auto było nowe, w ogóle nie brałeś pod uwagę tego, że możesz nie dojechać na miejsce, do którego się wybierasz. Wsiadałeś i jechałeś, o nic się nie martwiąc.
Gdy serwer jest nowy i na gwarancji, również nie masz powodu do niepokoju. Nowe podzespoły powinny długo posłużyć a w razie czego masz gwarancję producenta z gwarantowanym czasem naprawy.
Z czasem sytuacja się zmienia
Gdy kończy się gwarancja – czy na serwer czy na samochód – sytuacja się zmienia.
Jako kierowca możesz powiedzieć „Uff”, bo nie będziesz musiał robić drogich przeglądów w autoryzowanych serwisach. Z samochodami jest lepiej, bo niezależnych warsztatów serwisujących kilkuletnie auta są tysiące. Dostępność części zamiennych jest znakomita.
Z serwisem serwerów nie jest tak dobrze, bo trudno i o części do serwerów i o doświadczonych serwisantów. Używając serwera po gwarancji powinieneś zdawać sobie sprawę, że naprawić go może być o wiele trudniej niż samochód.
Świadomość
Podobnie jak ryzykowna może być daleka jazda kilkunastoletnim samochodem, np. do Portugalii, tak używanie starego serwera również obarczone jest sporym ryzykiem.
Decydując się na jazdę takim autem w taką podróż, przygotowujesz się na różne nieprzewidziane sytuacje – ustalasz co zrobisz jak auto nagle odmówi dalszej jazdy. Sprawę częściowo załatwia Assistance. Częściowo, bo co prawda masz zapewniony hotel i transport auta do warsztatu, ale za naprawę trzeba będzie zapłacić. A ta za granicą może słono kosztować. Przygotowujesz więc auto do takiej podróży – sprawdzasz wszystko, co może się zepsuć , może nawet profilaktycznie wymieniasz niektóre elementy. Wszystko po to, żeby problemy z autem nie zakłóciły Ci podróży.
Podobnie jest ze starym serwerem. Warto zastanowić się co może się zepsuć i jak na taką ewentualność się przygotować. Przykład z życia wzięty co może się stać znajdziesz tu.
Jak się przygotować ?
Poniżej przedstawiam kilka podpowiedzi, co można zrobić.
Co może się zepsuć ? |
Jak się przygotować ? |
Dysk |
Sprawdź jakie dokładnie dyski są w serwerze i kup zapasowy, żeby leżał na półce. A jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy, znajdź dostawcę, który takie dyski ma na bieżąco, żeby oszczędzić czas na szukanie, gdy będzie Ci potrzebny na już. |
Zasilacz |
J/w |
Płyta główna |
Tu sprawa się komplikuje, bo płyty główne do serwerów z reguły nie występują jako części do kupienia luzem. Możesz albo założyć, że płyta nie powinna się zepsuć ( to rzeczywiście rzadkie przypadki) albo poszukać używanego identycznego serwera i go po prostu kupić, żeby mieć magazyn części. |
Pamięć |
Jeżeli w serwerze jest kilka kości pamięci, możesz nie robić nic. Jak „padnie” jedna z nich, wystarczy ją namierzyć i wyjąć. |
Procesor |
Procesory psują się bardzo rzadko. Na ogół uszkodzenie procesora jest następstwem uszkodzenia płyty głównej, spowodowanego zwykle przez jakiś zewnętrzny czynnik. Na takie ewentualności najlepiej jest mieć zapasowy bliźniaczy serwer albo chociaż kompletną sprawną płytę główną z procesorem i pamięcią. |
Karta sieciowa |
Warto mieć na półce zapasową kartę sieciową – taką jakie są w serwerze, żeby wymiana nie pociągała kolejności instalacji driverów. |
Kontroler RAID |
To sprawa kluczowa, bo jego awaria może spowodować utratę danych (zwłaszcza gdy Twój kontroler przechowuje konfigurację macierzy i nie wystarczy wymienić kartę na sprawną). Awarie kontrolerów RAID są na szczęście bardzo rzadkie. Posiadanie kopii danych to podstawa! |
Wentylator |
Warto mieć zapasowy sprawny wentylator, żeby móc szybko go wymienić na wypadek niedomagania któregoś z wentylatorów w serwerze. |
W każdym przypadku, oprócz posiadania sprzętu do wymiany, powinieneś albo samemu umieć daną część wymienić albo być dogadanym z kimś, kto może Ci w tym pomóc.
Tylko gdy jesteś odpowiednio przygotowany możesz ze spokojem używać kilkuletni serwer.
Dbaj o serwer
O serwer, podobnie jak samochód, warto dbać. Co prawda nie trzeba w nim wymieniać oleju ale przeglądy warto robić. Warto co jakiś czas odkurzyć wnętrze serwera. Warto co jakiś czas zajrzeć do serwerowni i posłuchać czy nie ma dziwnych dźwięków, spojrzeć na stan lampek ostrzegawczych.
Serwery często mają układy samodiagnostyki, które sygnalizują zagrożenia lub awarie. Warto zwracać uwagę na te sygnały. Czasem są to diody LED umieszczone gdzieś na obudowie serwera, które kolorem lub sposobem mrugania mówią co się stało. Czasem są to zapisy w logach a czasem alerty wysyłane mailowo do administratora lub widoczne w narzędziach do zarządzania serwerem.
Jak widać, jeżeli mądrze się przygotować, można w miarę bezpiecznie używać kilkuletni serwer.
Jakie jest ryzyko ?
Jednocześnie warto uświadomić sobie konsekwencje przestoju serwera:
- Z jakich systemów nie będzie można korzystać
- Kto z załogi nie będzie miał co robić ?
- Jakie będą konsekwencje opóźnień ?
Ile kosztuje przestój serwera ?
Jeżeli to możliwe, warto obliczyć ile przerwa w pracy systemów działających na serwerze może kosztować. Warto ustalić na jak długi postój możesz sobie pozwolić.
Bo np. godzina przestoju serwera, na którym działa system F-K może nie wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Ale dwa dni, i to tuż przed terminem składania deklaracji już tak. Podobnie może być z programem kadrowo-płacowym. Natomiast każdy przestój sklepu internetowego może oznaczać poważne straty, które łatwo obliczyć.
Porównaj koszty przestoju z kosztem np. zakupu nowego serwera. Może się okazać, że ryzyko jest tak duże a koszty tak poważne, że ryzykować nie warto. Gdy koszty przestoju są ekstremalnie wysokie, warto zainwestować w rozwiązania wysokiej dostępności, które zapewniają nieprzerwaną pracę nawet w wypadku awarii serwera.
Podstawa to świadomość ryzyka na jakie jest się narażonym i odpowiednie na nie przygotowanie.
A jeżeli masz pytania, chcesz bezpiecznie używać obecny serwer lub potrzebujesz nowy, kliknij tu.
Chętnie odpowiemy na pytania i pomożemy zgromadzić niezbędne części na zapas.
Możemy też wziąć serwer pod opiekę, żebyś nie musiał się martwić co się stanie, jak się zepsuje a miał pewność, że jest pod stałym nadzorem ekspertów.
Chcę bezpiecznie używać kilkuletni serwer