Czytelnia > Serwery > Jak kupić optymalny serwer > Kiedy stosuje się macierze dyskowe

Kiedy stosuje się macierze dyskowe
Autor: Krzysztof Kurilec
Data publikacji: 29.04.2015

Są sytuacje, gdy przestaje wystarczać macierz dyskowa wbudowana w serwer i potrzebny jest zewnętrzny storage.

Takie rozwiązanie stosuje się w przypadku farm serwerów i klastrów, których celem jest zapewnienie ciągłości pracy na wypadek awarii lub skalowalności mocy obliczeniowej serwerów. Jeżeli jeden serwer ma móc automatycznie przejąć zadania innego np. na wypadek awarii, dane muszą być przechowywane na zewnętrznej macierzy.

 

Wspólny zasób dyskowy to konieczność również w zwirtualizowanych środowiskach wysokiej dostępności – jest to warunek konieczny przy uruchamianiu funkcjonalności HA dla platform VMWare, Microsoft i Citrix.

 

Zewnętrzne macierze mają większą ilość półek na dyski niż serwery, co pozwala skalować ich pojemność do rozmiarów niedostępnych dla rozwiązań czysto serwerowych.

 

Inny powód to względy wydajnościowe – zewnętrzne macierze dyskowe jako specjalizowane urządzenia często są bardziej wydajne niż rozwiązania integrowane w serwerach.

 

Współczesne macierze dyskowe pozwalają również na wirtualizację udostępnianej przestrzeni dyskowej. Ponadto coraz doskonalsze mechanizmy deduplikacji wydatnie przyczyniają się do racjonalnego gospodarowania zasobami dyskowymi oraz skracają czas replikacji danych.

 

 

Wyślij Email

E-mail:
Tytuł:
Wiadomość:
Bestsellery
Blog
Wirtualizacja
High Availability
Bezpieczeństwo IT
Business Intelligence
Komputery
Dyski SSD
IT w logistyce
Backupy
Oprogramowanie
Outsourcing IT
Ransomware
Chmura - Cloud
Jak możemy Ci pomóc?
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na moje pytanie.