Data publikacji: 29.04.2015
Są sytuacje, gdy przestaje wystarczać macierz dyskowa wbudowana w serwer i potrzebny jest zewnętrzny storage.
Takie rozwiązanie stosuje się w przypadku farm serwerów i klastrów, których celem jest zapewnienie ciągłości pracy na wypadek awarii lub skalowalności mocy obliczeniowej serwerów. Jeżeli jeden serwer ma móc automatycznie przejąć zadania innego np. na wypadek awarii, dane muszą być przechowywane na zewnętrznej macierzy.
Wspólny zasób dyskowy to konieczność również w zwirtualizowanych środowiskach wysokiej dostępności – jest to warunek konieczny przy uruchamianiu funkcjonalności HA dla platform VMWare, Microsoft i Citrix.
Zewnętrzne macierze mają większą ilość półek na dyski niż serwery, co pozwala skalować ich pojemność do rozmiarów niedostępnych dla rozwiązań czysto serwerowych.
Inny powód to względy wydajnościowe – zewnętrzne macierze dyskowe jako specjalizowane urządzenia często są bardziej wydajne niż rozwiązania integrowane w serwerach.
Współczesne macierze dyskowe pozwalają również na wirtualizację udostępnianej przestrzeni dyskowej. Ponadto coraz doskonalsze mechanizmy deduplikacji wydatnie przyczyniają się do racjonalnego gospodarowania zasobami dyskowymi oraz skracają czas replikacji danych.
Tak, przydałaby mi się macierz dyskowa