Data publikacji: 30.10.2012
Na rynku dostępna jest ogromna ilość rozwiązań serwerowych. Komputery, które mają w nazwie słowo „serwer” kosztują od tysiąca do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jestem pewien, że chciałbyś wiedzieć co sprawia, że rozpiętość cen jest tak duża.
Zakładam, że Twoje zainteresowanie tematem bierze się stąd, że stoisz przed podjęciem decyzji jaki serwer powinieneś kupić. Nie czujesz się ekspertem w dziedzinie IT a decyzję musisz podjąć. Postaram się wszystko wytłumaczyć prostymi słowami.
Czym zatem różnią się serwery ?
Zacznę od wyjaśnienia czym serwer różni się od desktopa (czyli „zwykłego” komputera) – ktoś mógłby stwierdzić, że i to komputer i to komputer więc „po co przepłacać” ?
Najważniejsza różnica to fakt, że serwer jest z założenia przeznaczony do pracy ciągłej, z czym wiąże się szereg rozwiązań niespotykanych w desktopach, jak np.:
- Precyzyjnie zaprojektowany system przepływu powietrza wewnątrz obudowy z inteligentnymi wentylatorami, których prędkość zależy od temperatury w serwerze.
- Dobór elementów o najwyższej niezawodności
- O wiele większa wydajność – ten sam komponent (np. procesor czy dysk) musi służyć wielu użytkownikom
- Zabezpieczenia na wypadek awarii
Ponadto w odróżnieniu od zwykłych komputerów, w serwerach ogromny nacisk kładzie się na zarządzanie i monitorowanie pracy serwera. Chodzi o to, aby jak najwcześniej wykryć wszelkie anomalie w pracy serwera i móc zarządzać całym serwerem na odległość. Mniejsze firmy nie mają na stałe zatrudnionych informatyków i opiekę nad serwerami powierzają specjalistycznym firmom. Zarządzalność serwera pozwala na świadczenie usług na odległość, co obniża koszty i zwiększa szybkość reakcji.
Dalsza część artykułu będzie nieco encyklopedyczna – powinieneś rozumieć, co oznaczają poszczególne symbole w opisach serwerów i ogólnie wiedzieć „z czym to się je”.
Zacznijmy od OBUDOWY - tego, co najbardziej rzuca się w oczy gdy patrzymy na serwer
- Serwery występują w obudowach Tower lub Rack.
- Najtańsze serwery wyglądają jak zwykłe PC-ty.
- Obudowy rackowe pozwalają na zamontowanie serwera w szafie 19”, najczęściej spotykanych w serwerowniach.
- Ponieważ miejsce w szafach jest coraz droższe, dobrze jest jak serwer zajmuje w szafie jak najmniej miejsca.
- Wysokość serwerów rackowych podaje się w U (1U to około 4,4 cm).
- Kiedyś typową wysokością serwera rackowego było 4U. Dzisiaj standardem jest 2U a każdy z producentów ma w ofercie model o wysokości 1U.
- Obudowy serwerowe wyposażone są w zaawansowane systemy chłodzenia – serwer z założenia pracuje bez przerwy stąd bardzo istotne jest utrzymanie wewnątrz właściwej temperatury. Im szybszy serwer tym więcej emituje ciepła – tym bardziej wydajnego chłodzenia wymaga.
O szybkości i cenie serwera w dużej mierze decyduje PROCESOR
- Najtańsze serwery mają jeden procesor Intel Pentium znany z komputerów desktopowych.
- Procesory Intel Xeon, zaprojektowane specjalnie do pracy w serwerach są o wiele bardziej wydajne, mają 2, 4, 6 lub 8 rdzeni oraz większą pamięć cache.
- Stały rozwój procesorów zmierza w kierunku dostarczania w tej samej obudowie procesora większej mocy obliczeniowej przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru mocy i emisji ciepła.
- Uwaga – nie zawsze większa częstotliwość oznacza większą wydajność. Często procesor z nowej rodziny pomimo mniejszej częstotliwości jest wydajniejszy od procesora starszej generacji, który „ma” więcej GHz.
Pamięć RAM
- Generalnie obowiązuje tu zasada: im więcej tym lepiej.
- Im więcej pamięci w serwerze, tym więcej danych aplikacja może mieć „pod ręką” bez konieczności sięgania po nie na dysk.
- Istotna jest również szybkość pamięci – rozwój technologii zmierza w kierunku zwiększenia szybkości transferu danych pomiędzy procesorami a pamięcią.
Kolejne elementy, od których zależy szybkość oraz cena serwera to DYSK oraz KONTROLER DYSKU
- Dyski twarde różnią się interfejsem oraz szybkością obrotową, od których zależy szybkość dysku oraz pojemnością, która na szybkość dysku nie ma wpływu.
- Dyski stosowane w serwerach mogą mieć:
* interfejs SATA lub SAS
* Szybkość obrotową 7.200, 10.000 oraz 15.000 obr/min
* Obudowę 2.5” lub 3.5”
- Dostępne są obecnie pojemności dysków od kilkudziesięciu GB do kilku TB – typowa pojemność to kilkaset GB (300-600)
- W najtańszych serwerach dyski są zwykle instalowane wewnątrz. Jednak najczęściej dysk ma postać modułu Hot Plug, który można wymienić bez otwierania obudowy i wyłączania serwera
- Zawrotną karierę robią ostatnio dyski SSD - dyski półprzewodnikowe, nie zawierające żadnych mechanicznych elementów. Są one o wiele szybsze od dysków tradycyjnych. Niestety również o wiele droższe. O ile ceny dysków SSD przeznaczonych do notebooków i desktopów są już na akceptowalnym poziomie to serwerowe dyski SSD są wciąż bardzo drogie.
- W serwerach najczęściej stosuje się dodatkowe kontrolery dysków, które mają swój specjalizowany procesor i nierzadko bufor pamięci. Takie rozwiązanie zapewnia o wiele większą wydajność serwera.
- Dla zwiększenia szybkości oraz bezpieczeństwa danych stosowane są macierze dyskowe RAID. Idea pracy macierzy polega na tym, że dane są zapisywane/odczytywane na kilku dyskach jednocześnie.
ZABEZPIECZENIA, dzięki którym serwer może być zawsze dostępny
W serwerach spotkać można różne rozwiązania, których celem jest minimalizacja przestojów.
Wyłączenie serwera to często wielki problem, bo oznacza przerwę w pracy kilkudziesięciu osób.
Przykładem tego typu rozwiązań są:
- Podwójne zasilacze – gdy jeden z nich się psuje osoba opiekująca się serwerem dostaje informację o awarii, by wezwać Serwis lub zamówić zasilacz. Wymiana zasilacza odbywa się „na gorąco”, bez wyłączania serwera i przerywania pracy.
- Wentylatory – serwer chłodzony jest przez kilka wentylatorów. Gdy jeden z nich się psuje pozostałe zwiększają obroty, aby utrzymać przepływ powietrza na niezmienionym poziomie. Wymiana takiego wentylatora również nie wymaga wyłączania serwera.
- Dyski twarde – jak wspomniano wcześniej dyski mogą być montowane w postaci wymiennych na gorąco modułów. W połączeniu z macierzą RAID daje to możliwość kontynuowania pracy nawet w przypadku, gdy jeden z dysków się zepsuje. Po wymianie dysku na nowy, jego zawartość zostanie automatycznie odbudowana – po kilku godzinach dane są znowu chronione.
- Pamięci – stosowane w serwerach pamięci na ogół mają układy korekcji błędów,
które pozwalają na wykrycie i naprawienie błędu pojedynczego bitu oraz wykrycie błędu dwóch lub więcej bitów.
Wielcy producenci zwykle segmentują rynek i dla każdego segmentu rynku przygotowują optymalną konfigurację. Serwery budżetowe mają więc wszystkie rozwiązania z wymienionych z niższej półki a serwery dla najbardziej wymagających mają wszystko NAJ. Serwer z najprostszym procesorem ma na ogół również zwykłe dyski a serwer z zaawansowanym procesorem ma zaawansowany sterownik dysków i super szybkie dyski.
Zapewne zadajesz sobie teraz pytanie skąd masz wiedzieć, jaki powinieneś wybrać procesor, dysk itd.
O tym napiszę w kolejnym artykule.
A jeżeli masz pytania lub potrzebujesz serwer, kliknij tu.