Czytelnia > Blog > Ku przestrodze

Ku przestrodze
Autor: Krzysztof Kurilec
Data publikacji: 29.08.2017

Zachęcam do lektury tego tekstu wszystkich, którzy użytkują kilkuletnie serwery i zastanawiają się czy pora już kupić nowy lub nie widzą powodu, żeby kupować nowy skoro stary działa i nie sprawia problemów.

Mamy w kolokacji 8-letni serwer IBM X3550, który pełni kluczową rolę w biznesie klienta. Klient z różnych względów zwleka z wymianą, tym bardziej, że serwer cały czas działa i nic złego się nie dzieje. Uptime ok.700 dni mówi sam za siebie!

Wyzwanie

Ponieważ rozbudowujemy serwerownię, wyposażając ją w 10-gigabitowe core’owe switch’e, zaistniała potrzeba instalacji we wszystkich serwerach 10-gigabitowych kart sieciowych.

 

Zastanawialiśmy się czy ten serwer po wyłączeniu włączy się prawidłowo. Na pierwszy rzut oka pytanie może wydawać się dziwne, ale w tym wieku wszystko jest możliwe. Przed wyłączeniem zrobiliśmy dodatkowy backup wszystkich maszyn wirtualnych i danych. Tak na wszelki wypadek.

 

Zamontowaliśmy kartę sieciową, włączyliśmy serwer i czekaliśmy w napięciu czy wstanie.

Serwer się co prawda uruchomił, ale nie widział żadnych dysków. Okazało się, że padł kontroler RAID….

Jak sobie poradziliśmy

Mając kopie maszyn wirtualnych „sprzed chwili” mogliśmy je uruchomić na innym hoście, więc klient nawet nie zauważył, że coś się stało. Wszystko robiliśmy oczywiście w nocy, gdy nikt nie pracuje na serwerze.

 

Na szczęście znaleźliśmy w sieci identyczny używany kontroler. Dalej nie było już niespodzianek. Kontroler dotarł następnego dnia. Po wymianie serwer wstał już prawidłowo. Następnej nocy wgraliśmy z powrotem pliki z maszynami wirtualnymi (oczywiście z nowego backupu – wszak serwery pracowały na innym sprzęcie przez dwa dni). I serwer pracuje jak dawniej. Do następnego razu….

Wniosek

Mając wiekowy serwer trzeba być przygotowanym na wszystko. Również na to, że może się nie włączyć się ponownie po wyłączeniu.

Co na to klient ?

Jest zadowolony, że problem rozwiązaliśmy tak bezboleśnie. Dla firmy handlowej każda godzina przestoju to wymierne straty. Incydent ten na pewno przyspieszy decyzję o nieuniknionej wymianie sprzętu.

Zapamiętaj, że

  • Stary serwer po wyłączeniu może się nie uruchomić
  • Backupy są kluczowe

    

Wyślij Email

E-mail:
Tytuł:
Wiadomość:
Bestsellery
Blog
Wirtualizacja
High Availability
Bezpieczeństwo IT
Business Intelligence
Komputery
Dyski SSD
IT w logistyce
Backupy
Oprogramowanie
Outsourcing IT
Ransomware
Chmura - Cloud
Jak możemy Ci pomóc?
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na moje pytanie.