Czytelnia > Blog > Od serwera składaka do Azure’a

Od serwera składaka do Azure’a
Autor: Krzysztof Kurilec
Data publikacji: 09.05.2017

Serwerami zajmuję się od dobrych 20 lat. Początkowo były to serwery składane pod zapotrzebowania klientów. Dobierałem odpowiednią płytę główną, obudowę, sterownik dysków, same dyski. Wszystko składaliśmy w firmie a potem instalowaliśmy u klientów.

Uwielbiałem to robić. Klienci byli zadowoleni, że dostawali dobry serwer w dobrej cenie i usługę „pod klucz”. To wtedy zauważyłem, że mam wielką satysfakcję, gdy klient jest zadowolony z mojej pracy.

Czasy się zmieniały

Serwery markowych producentów staniały do tego stopnia, że składanie serwerów we własnym zakresie ani nie jest potrzebne ani się nie opłaca.

 

Od tego czasu skupiam się na tym, aby dobrać konfigurację serwera, która najlepiej odpowiada potrzebom klienta i jednocześnie pozwoli na rozbudowę w przyszłości. Uwielbiam to robić. Wiedząc który komponent serwera za co odpowiada, mogę precyzyjnie dopasować konfigurację. Fabryka produkuje serwer, który my potem dostarczamy i instalujemy u klienta.

 

Klienci są zadowoleni, że dostają idealnie dobrane serwery i usługę „pod klucz”. Ja też jestem zadowolony, bo lubię jak klient jest zadowolony :-)

I tę idyllę „zepsuł” Microsoft, uruchamiając MS-Azure. Microsoft chce odebrać przyjemność z pracy osobom takim, jak ja! :-)

 

Ale trzeba iść z duchem czasu. Trzeba to zaakceptować – tak, jak zaakceptować trzeba zmiany klimatyczne, na które nie mamy wpływu.

O co chodzi z tym Azure ?

MS-Azure w największym uproszczeniu to globalna serwerownia Microsoftu, w której można wynająć serwer albo usługę, której się potrzebuje.

 

Ci, którzy nie chcą mieć serwera u siebie w firmie mają teraz alternatywę – mogą go wynająć.

To, czy to się opłaca czy nie, zależy od wielu czynników.

 

Trafnym porównaniem może być dylemat – kupić samochód czy jeździć taksówkami. Koszt taksówki wydaje się wysoki, gdy wziąć pod uwagę samo paliwo. Ale gdy uwzględni się wszystkie koszty posiadania własnego samochodu: ubezpieczenia, naprawy, opony i utratę wartości może się okazać, że zakup samochodu nie ma sensu. Wszystko zależy od ilości przejeżdżanych kilometrów i sposobu używania samochodu.

 

I podobnie jest z serwerami. Jeżeli potrzebujesz serwera, żeby uruchomić na nim wiele usług i korzystasz z niego non-stop, MS-Azure okazuje się droższe. Ale jeżeli potrzebujesz serwera przez kilka godzin w ciągu dnia albo potrzebujesz konkretną usługę – np. bazę danych, warto pomyśleć o MS-Azure.

 

Jeżeli z serwera korzystają głównie użytkownicy w firmie, warto mieć serwer u siebie. Ale jeżeli z serwera mają korzystać głównie osoby pracujące zdalnie, warto rozważyć wykorzystanie MS-Azure, bo odpadnie wiele problemów związanych z łączem internetowym.

Wszystko zależy od konkretnej sytuacji

Poznaję więc MS-Azure, żeby wiedzieć kiedy proponować klientom zakup serwera a kiedy skorzystanie z MS-Azure.

 

Wszystko jak zawsze po to, żeby klienci byli zadowoleni, że otrzymują to, czego rzeczywiście potrzebują.

Wyślij Email

E-mail:
Tytuł:
Wiadomość:
Bestsellery
Blog
Wirtualizacja
High Availability
Bezpieczeństwo IT
Business Intelligence
Komputery
Dyski SSD
IT w logistyce
Backupy
Oprogramowanie
Outsourcing IT
Ransomware
Chmura - Cloud
Jak możemy Ci pomóc?
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na moje pytanie.