Tekst ten piszę pod koniec marca 2020 roku, w czasach epdidemii koronawirusa. Do niedawna praca zdalna była wykorzystywana na co dzień przez oddziały firm czy pracowników terenowych oraz okazjonalnie przez te osoby, które od czasu do czasu mogły pracować z domu (zwykle był do przywilej). Obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie – praca zdalna została usankcjonowana jako zalecany sposób pracy, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
Na początek dwa cytaty ze strony Ministerstwa Cyfryzacji
Czy praca zdalna to inaczej telepraca?
Nie, pojęcie „praca zdalna” jest pojęciem szerszym niż pojęcie telepracy – praca zdalna w rozumieniu tej ustawy polega po prostu na wykonywaniu pracy poza miejscem jej stałego wykonywania na polecenie pracodawcy i w celu przeciwdziałania COVID-19.
Jaka jest różnica między pracą zdalną a telepracą?
Telepracą jest wykonywanie pracy regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w tych warunkach i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Przykładowo może to być praca wykonywana na komputerze i przesyłana pracodawcy pocztą elektroniczną.
Praca zdalna może natomiast polegać na tym, że pracownik wykonuje pracę np. w domu bez użycia środków komunikacji elektronicznej (komputera, internetu). Przykładowo pracownik w domu analizuje dokumenty, pisze opinię odręcznie i przekazuje pracodawcy efekt swojej pracy.
Przyznaję, że dla mnie praca zdalna zawsze oznaczała telepracę. Podejrzewam, że dla większości ludzi z branży IT również.
Pozwólcie, że w dalszej części pisząc o pracy zdalnej będę miał na myśli telepracę jako, że przetwarzanie w domu papierowych dokumentów, bez wykorzystania środków komunikacji elektronicznej nie jest moją domeną.
Jakie są możliwe scenariusze zdalnej pracy ?
Generalnie do pracy potrzebny jest komputer oraz aplikacje, za pomocą których tworzymy dokumenty albo zapisy w bazach danych.
Aplikacje i dokumenty mogą się znajdować albo na komputerze, na którym pracujemy albo na serwerze w sieci firmowej albo w chmurze.
Aby pracować zdalnie możemy albo zabrać do domu komputer, na którym pracujemy albo połączyć się z komputera w domu z komputerem w pracy. Oczywiście potrzebne jest łącze internetowe w domu.
A co z bezpieczeństwem ?
W obu przypadkach pojawia się pytanie jak zrobić to bezpiecznie. Nie możemy przecież pozwolić, aby jakiekolwiek dane firmowe były przesyłane przez internet w niezabezpieczonej formie. Ani, żeby z siecią firmową mógł połączyć się ktokolwiek.
Jeżeli chcemy wziąć swój komputer do domu i bezpiecznie pracować, potrzebny jest VPN – wirtualna sieć prywatna.
Jeżeli chcemy bezpiecznie połączyć się z komputerem w pracy, potrzebny jest VPN albo specjalny program do zdalnych połączeń – np. TeamViewer, który szyfruje przesyłane dane.
Gdyby mnie ktoś zapytał co jest lepsze, odpowiedziałbym, że to zależy.
Jeżeli w firmie jest już wdrożony VPN, to prościej jest skorzystać z VPN.
Zaletą rozwiązań typu TeamViewer jest za to szybkość i łatwość uruchomienia. Główny minus to spory koszt licencji. Na szczęście licencje kupuje się na okres 1 roku a więc nie zostaje się z niepotrzebnym programem, gdy przestanie być potrzebny. Pulą posiadanych licencji można elastycznie dysponować – cena zależy zwykle od ilości jednoczesnych połączeń.
Jest jeszcze jedna możliwość zdalnej pracy – praca terminalowa, która polega na tym, że zarówno aplikacje jak i dane przechowywane są na serwerze a nasz komputer służy tylko jako terminal – oddalony monitor z klawiaturą i myszą. Ta odległość może być dowolna, ale i tu połączenie musi być zabezpieczone przez VPN.
Jeżeli stoisz przed wyzwaniem przejścia na pracę zdalną i któryś z przedstawionych scenariuszy pasuje do Twojej sytuacji, zapraszam do kontaktu. Jeżeli nie, również – postaramy się coś zaradzić.
PS Bardzo ciekawe jest to, że coraz częściej słyszy się opinie, że dzięki obecnej sytuacji przekonamy się do pracy zdalnej i będziemy częściej korzystać z jej dobrodziejstw. Więc jest szansa, że poczynione dzisiaj inwestycje posłużą dłużej.
Data publikacji: 23.03.2020