Czytelnia > Komputery > Notebooki z dyskami SSD M.2 NVMe

Notebooki z dyskami SSD M.2 NVMe
Autor: Krzysztof Kurilec
Data publikacji: 21.09.2017

Po napisaniu artykułu o nowościach w świecie dysków SSD, zaintrygowało mnie czy są już dostępne notebooki z najszybszymi dyskami SSD NVMe. Większość nowych notebooków, zwłaszcza tych małych i lekkich, ma już dyski SSD M.2, ale z interfejsem SATA 3.

Nie jest łatwo dotrzeć do tych informacji – nie każdy producent podaje tak szczegółowe specyfikacje sprzętu.

 

Dell stosuje je w najwyższej 7-mej linii Latitide oraz w XPS. Górna półka, jak można było się spodziewać. Firma Lenovo również już je stosuje w kilku modelach – serii X1 Carbon oraz ThinkPad L570 i E570.

 

Ewenementem jest Lenovo Thinkpad L570, który jest modelem ze średniej półki – kosztuje niecałe 4.000,- zł netto.

 

Znalazłem w sieci recenzję tego notebooka – zebrał dużo pochwał za wydajność. Test CrystalDiskMark 3.0 pokazał Sequential Read: 1239 MB/s I Sequential Write: 1117 MB/s a więc 2-3 razy więcej niż typowe dyski SSD SATA3.

 

Model E570 jest jeszcze tańszy, bo kosztuje 3.300,- zł netto za konfigurację z ekranem 15,6'' FHD AG, procesorem Intel Core i5-7200U, 8GB RAM, 256SS,  DVD i Windows 10Pro. Dla tego modelu parametr Sequential Read wynosi 1140 MB/s a Sequential Write - 468.1 MB/s. Nie jest więc tak szybki jak L570.

 

 

Lenovo E570 z procesorem Intel Core i3 oraz 4GB RAM i takim samym dyskiem SSD NVMe kosztuje 2.800,- zł netto. Firmie Lenovo należy się szacunek za to, że najnowsze technologie wykorzystuje również w tańszych modelach.

 

Swoją drogą warto zadać pytanie czy różnica w transferze 500 MB/s a ok. 1200 MB/s będzie zauważalna dla kogoś, kto używa komputera prac biurowych. Podejrzewam, że niekoniecznie. Ale myślę, że świadomość będzie rosła a grono ludzi, którzy lubią mieć komputery z najnowszymi rozwiązaniami (również tymi, których nie widać) jest całkiem spore.

 

Zainteresowanych zakupem notebooka z super szybkim dyskiem SSD zapraszam do kontaktu.

                

Wyślij Email

E-mail:
Tytuł:
Wiadomość:
Bestsellery
Blog
Wirtualizacja
High Availability
Bezpieczeństwo IT
Business Intelligence
Komputery
Dyski SSD
IT w logistyce
Backupy
Oprogramowanie
Outsourcing IT
Ransomware
Chmura - Cloud
Jak możemy Ci pomóc?
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na moje pytanie.