Data publikacji: 25.09.2014
Pierwotnie ultrabooki były rodzajem notebooków, które wyróżniały się niskim ciężarem, długim czasem pracy na bateriach i cienkością tzn małą grubością.
Producenci stale prześcigają się w pomysłach jak swoje produkty uczynić jeszcze bardziej praktycznymi, mobilnymi, bezpiecznymi. Oto kilka rozwiązań, które osobiście uważam za warte uwagi.
1. Firma Lenovo w ultrabookach serii Yoga zastosowała rozwiązanie, które pozwala w bardzo szerokim zakresie obracać ekran. Przykłady na zdjęciach poniżej.
2. Kilku producentów (m.in. Toshiba, HP, Acer, Asus) ma w ofercie modele z odpinanym ekranem. A więc można ich używać jak zwykłych notebooków i jak tabletów. Wygląda to tak:
3. Firma Fujitsu w niektórych modelach stosuje nową biometryczną technologię skanowania dłoni PalmSecure, zamiast powszechnie stosowanych czytników linii papilarnych, które wymagają przesunięcia palca przed specjalny czytnik. To rozwiązanie jest bardziej higieniczne i wygodne, bo nie wymaga kontaktu dłoni i czytnika. I o wiele bardziej bezpieczne, bo „wyczuwa” czy w dłoni płynie krew.
4. Coraz cieńsze obudowy matryce sprawiają, że komputery i bardziej elegancko wyglądają i są coraz cieńsze. Przedstawiony poniżej ultrabook Fujitsu U904 ma tylko 1.5 cm grubości i waży niecałe 1.4kg. A 14-to calowy ekran ma rozdzielczość 3200x1800 pikseli. Czas pracy na baterii to 10 godzin!
5. Aby ułatwić życie użytkownikom swoich notebooków, firma Fujitsu ujednoliciła zasilacze. Wszystkie notebooki mają jeden rodzaj zasilacza. Jeżeli zapomnisz zasilacza, możesz pożyczyć od kolegi, pod warunkiem, że ma dowolnego notebooka Fujitsu. Jest tylko jeden wyjątek – notebook będący w istocie mobilną stacją graficzną wymaga innego zasilacza niż wszystkie pozostałe modele z uwagi na większy pobór mocy.