Czytelnia > Serwery > Do czego może służyć serwer > Do czego może służyć serwer - serwer terminalowy

Do czego może służyć serwer - serwer terminalowy
Autor: Krzysztof Kurilec
Data publikacji: 30.10.2012

Gdy pracujesz na komputerze w tradycyjny sposób, np. piszesz tekst za pomocą MS-Word, wszystko dzieje się na Twoim komputerze. Najpierw program jest ładowany z dysku do pamięci. Potem program wczytuje z dysku dokument. Następnie pracujesz nad tekstem, aby na końcu zapisać go na dysku.

Praca terminalowa polega na tym, że program nie jest wczytywany do pamięci komputera, przy którym pracujesz a do pamięci serwera terminalowego. Program działa w pamięci i procesorze serwera a przez sieć przesyłane są ekrany, które masz zobaczyć, kody klawiszy, które naciskasz, informacje o ruchach myszką oraz dźwiękach, jakie należy odzwierciedlić na Twoim komputerze. W efekcie trudno nawet jest zauważyć różnicę pomiędzy pracą tradycyjną a terminalową.

 

Takie rozwiązanie ma sporo zalet. Kilka podstawowych to:

  • Możliwość korzystania z programu niezależnie od miejsca (zarówno w sieci lokalnej w biurze jak i będąc gdziekolwiek przez Internet)
  • Łatwość zarządzania i utrzymania programu – nie ma potrzeby instalacji, aktualizacji programu na wszystkich komputerach, na których jest używany, wystarczy zrobić to raz na serwerze
  • Niezależność od konfiguracji komputerów klienckich – klient usług terminalowych ma niewielkie wymagania sprzętowe. Wystarczy, że serwer spełnia wymagania stawiane przez program.
  • Większe bezpieczeństwo danych – ponieważ pliki przechowywane są na serwerze, nie ma ryzyka ich utraty np. w wyniku kradzieży laptopa, z którym podróżujesz.

 

Konfiguracja serwera terminalowego musi spełniać nie tylko wymagania narzucane przez program, która będzie używany. Z uwaga na fakt, że program ten będzie używany przez wielu użytkowników, serwer musi mieć odpowiednio dużą wydajność – szybkie wielordzeniowe procesory oraz duża ilość pamięci są w tym przypadku szczególnie wskazane.

 

Zaleca się, aby funkcja serwera terminalowego była jedyną pełnioną przez serwer, chociaż w praktyce często łączy się ją z rolą serwera plików.

Kiedy potrzebujesz serwera terminalowego ?

W sytuacji, gdy wiele komputerów nie spełnia wymagań aplikacji, która ma być używana, korzystniej może być zakupić jeden mocny serwer niż kilkanaście lub kilkadziesiąt PC-tów.

Co Ci da serwer terminalowy ?

Możliwość pracy w aplikacji niezależnie od miejsca. Łatwość zarządzania i utrzymania aplikacji. Zwiększenie bezpieczeństwa danych. Obniżenie kosztów.

Przykładowe rozwiązania

Najczęściej stosowane są usługi terminalowe wbudowane w najpopularniejsze obecnie oprogramowanie serwerowe – Microsoft Windows Server. Każdy serwer Microsoftu może pracować jako serwer terminalowy.

 

W rozwiązaniach terminalowych od lat specjalizuje się również firma Citrix, która jest prekursorem w tej dziedzinie. Microsoft ponad 10 lat temu odkupił od Citrix’a technologię terminalową i wbudował ją w swój system MS-Windows 2000 Server, który 10 lat temu był rewelacją, między innymi właśnie dzięki usługom terminalowym.

 

Praca terminalowa okazała się strzałem w 10tkę, umożliwiając firmom  łatwe rozszerzenie zasięgu działania. Przez pewien czas ograniczeniem był brak dobrych łączy internetowych. Obecnie łącza są tak szybkie i niezawodne a serwery tak wydajne, że praca terminalowa  często okazuje się optymalnym rozwiązaniem.

 

Nasunęły Ci się jakieś pytania? A może chcesz kupić serwer?

Wyślij Email

E-mail:
Tytuł:
Wiadomość:
Bestsellery
Blog
Wirtualizacja
High Availability
Bezpieczeństwo IT
Business Intelligence
Komputery
Dyski SSD
IT w logistyce
Backupy
Oprogramowanie
Outsourcing IT
Ransomware
Chmura - Cloud
Jak możemy Ci pomóc?
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na moje pytanie.