Czytelnia > Serwery > Do czego może służyć serwer > Do czego może służyć serwer - serwer bazy danych

Do czego może służyć serwer - serwer bazy danych
Autor: Krzysztof Kurilec
Data publikacji: 30.10.2012

Z serwerem plików „spokrewniony” jest serwer bazy danych. Wspólna funkcja to udostępnianie informacji wszystkim użytkownikom sieci. Różnica polega na tym, że w przypadku serwera plików informacje są przechowywane w postaci ogromnej ilości plików, zapisanych w uporządkowany sposób w wielopoziomowym systemie folderów.

  • Na bazę danych można spojrzeć jak na jeden wielki plik, do którego dostęp kontroluje specjalne oprogramowanie. Oprogramowanie to odpowiada na zapytania pochodzące od użytkowników, generowane przez programy, w których użytkownicy pracują. Jako przykład można podać tu program finansowo-księgowy – wszystkie dane przechowywane są w bazie danych na serwerze bazodanowym. Użytkownicy uruchamiają na swoich komputerach programy, które sięgają po potrzebne informacje do bazy danych, wysyłając do serwera zapytania o konkretne zestawy danych, które serwer bazodanowy następnie wyszukuje i odsyła. Analogicznie w przypadku konieczności zmiany danych w bazie – nie jest wysyłany cały plik (jak ma to miejsce w serwerze plików) a jedynie odpowiednie polecenie do serwera bazy danych wraz z danymi do zapisania.
  • W przypadku serwera bazy danych rośnie znaczenie procesora, który ma o wiele więcej pracy niż w przypadku serwera plików. Połączenie sieciowe nie jest już tak istotne, bo z reguły ilość przesyłanych danych jest mniejsza (ale nie zawsze).
  • Funkcje serwera bazy danych i serwera plików można z powodzeniem łączyć w jednym komputerze-serwerze. Należy przestrzegać zasady, aby baza danych była przechowywana na oddzielnym dysku (logicznym, fizycznym, wolumenie).

Kiedy potrzebuję serwera bazy danych ?

  • Konieczność uruchomienia serwera bazy danych na ogół narzucona jest przez program, który chcemy wdrożyć – jak np. wspomniany wyżej program finansowo-księgowy. Konkretny program zwykle narzuca konkretne wymagania odnośnie serwera (zarówno sprzętu jak i oprogramowania).

 

Chcę uruchomić serwer bazy danych

Kiedy nie potrzebuję serwera bazy danych ?

  • Serwer bazy danych nie jest potrzeby gdy nie korzystasz z programu nie wymagającego bazy danych, która powinna znajdować się na oddzielnym serwerze.

Co Ci da serwer bazy danych ?

  • Po pierwsze możliwość korzystania z programu, na który się zdecydowałeś, kierując się jego funkcjonalnością. Natomiast gromadzenie informacji w bazie danych w porównaniu z plikami na serwerze plików zapewnia o wiele większą wydajność i bezpieczeństwo.

Przykładowe rozwiązania

  • Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań bazodanowych, np. MS-SQL, Oracle, MySQL, PostgreSQL. Każdy z wymienionych przykładów wymaga serwera z zainstalowanym systemem operacyjnym, może to być np. MS-Windows Server (MS-SQL, Oracle), Linux (MySQL, PostgreSQL, Oracle).

 

C.D.N. – kolejna rola, którą opiszę to serwer terminalowy.

 

Nasunęły Ci się jakieś pytania? A może chcesz kupić serwer?

Napisz lub zadzwoń - chętnie pomożemy...

 

Wyślij Email

E-mail:
Tytuł:
Wiadomość:
Dlaczego warto współpracować z LSB DATA?
Bestsellery
Blog
Wirtualizacja
High Availability
Bezpieczeństwo IT
Business Intelligence
Komputery
Dyski SSD
IT w logistyce
Backupy
Oprogramowanie
Outsourcing IT
Ransomware
Chmura - Cloud
Jak możemy Ci pomóc?
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na moje pytanie.