Czytelnia > Serwery > Do czego może służyć serwer > Do czego może służyć serwer - serwer plików

Do czego może służyć serwer - serwer plików
Autor: Krzysztof Kurilec
Data publikacji: 30.10.2012

Serwer plików to najprostsza i najczęściej wykorzystywana rola serwera. Serwer plików, jak sama nazwa sugeruje, to miejsce, gdzie przechowywane są pliki, do których ma mieć dostęp więcej niż jedna osoba, w szczególności wszyscy pracownicy firmy.

 • Dostęp do plików powinien być różnicowany poprzez nadawanie użytkownikom uprawnień do poszczególnych folderów i plików. Oczywiście możliwy jest przypadek, często spotykany w najmniejszych firmach, gdy wszyscy mają nieograniczony dostęp do wszystkiego.
 • Zależnie od potrzeb i zastosowanych w związku z tym rozwiązań pliki mogą być dostępne tylko w sieci lokalnej albo również poza – w Internecie lub intranecie.
 • Format i zawartość i plików jest dowolny. Mogą to być np. dokumenty MS-Word, arkusze MS-Excel, pliki graficzne, zdjęcia, filmy.
 • Komputer pełniący rolę serwera plików powinien mieć dużo miejsca na dyskach a dyski powinny być szybkie.
 • Warto zainwestować w zabezpieczenia na wypadek awarii dysków oraz rozwiązanie do archiwizacji i tworzenia kopii zapasowych.
 • Dla zapewnienia szybkiego przesyłania plików istotna jest przepustowość połączenia sieciowego, przez które wszystkie pliki muszą być przesłane. Chodzi o to, aby łącze pomiędzy serwerem a switchem nie było wąskim gardłem – powinno mieć przepustowość kilka razy większą od przepustowości łącza pomiędzy komputerami - stacjami roboczymi a switchem.
 • W przypadku serwera plików na plan dalszy schodzi wydajność procesora czy ilość pamięci.

Kiedy potrzebujesz serwera plików ?

 • Serwera plików potrzebujesz wtedy, gdy dwie lub więcej osoby potrzebują dostępu do tych samych plików.

Co mi da serwer plików ?

 • Możliwość równoczesnego dostępu do informacji zapisanych w plikach na serwerze.

Kiedy nie potrzebujesz serwera plików ?

 • Serwer plików nie jest potrzebny, jeżeli wszystkie pliki, których potrzebujesz masz w swoimi komputerze i nie ma potrzeby, aby do Twoich plików mieli dostęp inni.

Przykładowe rozwiązania

 • Najprostsza forma serwera plików to udostępnienie folderu w systemie Windows.
 • Funkcję serwera plików doskonale spełniają specjalizowane urządzenia – dyski sieciowe NAS. W największym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to dysk twardy podłączany bezpośrednio do sieci. W systemie Windows widać go jako dodatkowy dysk logiczny - dodatkową „literkę”, która pojawia się gdy komputer podłączony jest do sieci. To  rozwiązanie sprawdza się wtedy, serwer nie musi pełnić żadnych innych ról. Zwykle rola serwera plików jest jedną z kilku ról.
 • Przykładowo Microsoft Windows Server (system operacyjny, który instaluje się na komputerze-serwerze) w każdej wersji spełnia rolę serwera plików z zaawansowanym systemem uprawnień – można zdefiniować do jakich plików ma mieć dostęp każdy użytkownik lub grupa użytkowników.

 

Tematem kolejnego artykułu będzie serwer bazy danych.

 

Nasunęły Ci się jakieś pytania? A może chcesz kupić serwer?

 

Wyślij Email

E-mail:
Tytuł:
Wiadomość:
Bestsellery
Blog
Wirtualizacja
High Availability
Bezpieczeństwo IT
Business Intelligence
Komputery
Dyski SSD
IT w logistyce
Backupy
Oprogramowanie
Outsourcing IT
Ransomware
Chmura - Cloud
Jak możemy Ci pomóc?
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na moje pytanie.