Czytelnia > Bezpieczeństwo IT > Bezpieczeństwo IT w małej firmie

Bezpieczeństwo IT w małej firmie
Autor: Krzysztof Kurilec
Data publikacji: 16.10.2015

Duże firmy są świadome niebezpieczeństw, na jakie są narażone i inwestują spore środki w systemy ochrony. Jak to wygląda w małych firmach ?

Duże firmy mają działy IT, których zadaniem jest bycie na bieżąco i uświadamianie właścicielom i zarządom zagrożeń, na jakie są narażeni i jednocześnie proponowanie rozwiązań zabezpieczających. Duże firmy wiedzą, że mają dużo do stracenia, więc zwykle znajdują pieniądze na niezbędne.


Sytuacja w małych firmach jest zgoła inna. Nie mają działu IT, którego pracownicy uświadamialiby właścicielom co im zagraża. Zwykle jest ktoś dochodzący w razie potrzeby – lub firma zewnętrzna. Jest dobrze, gdy ta osoba lub firma patrzy kompleksowo i czuje się współodpowiedzialna za bezpieczeństwo swojego klienta. I podpowie właścicielowi firmy co warto zrobić, by być bezpiecznym.


Mądry właściciel wysłucha, zaufa i posłucha. I potem może czuć się bezpiecznym.

Mniej mądry zignoruje te rady, będąc przekonanym, że jego firma jest zbyt mała, by znaleźć się w kręgu zainteresowań cyberprzestępców.


Nic bardziej błędnego. Po pierwsze cyberprzestępcy często wykorzystują nieświadomość i niefrasobliwość właścicieli małych firm. Po drugie większość ataków nie jest wymierzona w konkretną firmę – roboty wyszukujące słabe punkty zabezpieczeń skanują wszystko, co jest podłączone do internetu.


W sidła zastawione przez cyberprzestępców pierwsi wpadają ludzie nieświadomi zagrożeń. Często wystarczy otworzyć załącznik do maila przypominającego korespondencję np. od operatora sieci GSM albo zakładu energetycznego, by wpaść w kłopoty – stracić kilkadziesiąt tysięcy wyprowadzone z konta bankowego albo dostać ofertę nie do odrzucenia na odszyfrowanie danych na dysku, zaszyfrowanych przez złośliwe oprogramowanie.


Często zabezpieczenia, zwłaszcza te mało zaawansowane, które były skuteczne kilka lat temu, dzisiaj nie stanowią już wystarczającej  przeszkody dla hackerów. I dlatego również małe firmy powinny inwestować w najnowocześniejsze zabezpieczenia.


Na szczęście wielu producentów jak np. Cisco, Netasq czy Fortinet mają w ofercie urządzenia o takiej samej funkcjonalności, zapewniające ten sam poziom bezpieczeństwa, ale różniące się wydajnością lub skalą obsługiwanego ruchu sieciowego. Oferta produktowa konstruowana jest tak, żeby każdej wielkości firma mogła znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie, na które ją stać.


Zabezpieczenie łącza internetowego to jedno z zagadnień bezpieczeństwa IT w każdej firmie. Piszę tak dużo o tym, bo temat jest gorący.


Zapraszam do kontaktu wszystkich zainteresowanych tym, aby ich firma mogła czuć się bezpiecznie.

Pomożemy dobrać rozwiązania adekwatne do zagrożeń oraz budżetu.

              

Wyślij Email

E-mail:
Tytuł:
Wiadomość:
Bestsellery
Blog
Wirtualizacja
High Availability
Bezpieczeństwo IT
Business Intelligence
Komputery
Dyski SSD
IT w logistyce
Backupy
Oprogramowanie
Outsourcing IT
Ransomware
Chmura - Cloud
Jak możemy Ci pomóc?
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na moje pytanie.