Data publikacji: 19.11.2012
Wyobraź sobie typową serwerownię, w której zwykle stoi jedna lub więcej szaf a w każdej szafie znajduje się kilka serwerów. Być może dokładnie tak wygląda Twoja serwerownia.
Typowe problemy
W typowej serwerowni zwykle znajduje się kilka lub kilkanaście serwerów – w różnym wieku – od kupowanych wieki temu po prawie nowe.
Każdy z serwerów do czegoś służy. To, że jest ich tak dużo wynika z rosnących potrzeb, jakie pojawiały się na przestrzeni ostatnich lat. Czasem udawało się dodać nową funkcję do działającego już serwera, ale często konieczny był zakup nowego serwera, bo pewnych ról nie należy lub można ze sobą łączyć w jednym serwerze.
Klimatyzacja w serwerowni często nie daje rady, bo chociaż dobierana z zapasem, zapas przyjęty przez projektanta okazał się za mały w stosunku do rzeczywistych, rosnących potrzeb.
Podobnie jest z zasilaczem UPS, który podtrzymuje zasilanie przez 5 minut a nie pół godziny, jak zakładano gdy był kupowany.
Kto mógł przewidzieć, że potrzeby będą rosnąć tak szybko ?
Kilkuletnie serwery zwykle nie sprawiają jeszcze kłopotów, ale:
- pobierają ogromną moc, co przekłada się na wysokie rachunki za prąd
- ponieważ serwery się grzeją, klimatyzacja pobiera odpowiednio dużą moc do utrzymania odpowiedniej temperatury w serwerowni, co również kosztuje
- są już po gwarancji – w razie awarii musisz sobie sam poradzić.
Prawdopodobieństwo awarii rośnie z czasem. O ile można mieć na półce zapasowy dysk twardy czy zasilacz to w przypadku awarii płyty głównej lub procesora możesz mieć poważny kłopot ze znalezieniem sprawnych części zapasowych. Czy możesz sobie pozwolić na kilkudniowy przestój w pracy serwera ?
- oprogramowanie serwerowe może być już przestarzałe i przez to nie odpowiadać współczesnym wymogom
Jeżeli używasz systemów Microsoftu prawdopodobnie masz Windows Server 2003.
Microsoft wkrótce przestanie go wspierać, co oznacza, że nie będą publikowane nawet łaty związane z bezpieczeństwem. Czy możesz sobie pozwolić na ryzyko pracy na nie w pełni zabezpieczonym systemie ?
Jak sobie z tym poradzić ?
Wystarczy zakupić nowoczesny serwer i wykorzystać możliwości jakie daje wirtualizacja.
- Serwery fizyczne zostaną skonwertowane na serwery wirtualne. Każdemu z nich przypisuje się pulę pamięci, miejsca na dyskach oraz mocy procesora => dokładnie tyle, ile potrzeba do optymalnej pracy. Parametry te można potem zmieniać zależnie od potrzeb.
- Serwery wirtualne mogą mieć różne, praktycznie dowolne, systemy operacyjne.
Z zewnątrz nie sposób odróżnić czy mamy do czynienia z serwerem fizycznym czy wirtualnym – każdy serwer ma tak jak do tej pory swój unikalny adres IP. - Instalacja nowego serwera to uruchomienie nowej maszyny wirtualnej, bez żadnych inwestycji w sprzęt
Co dzięki temu ?
- Znaczne oszczędności na opłatach za prąd, dzięki mniejszej mocy pobieranej przez serwery oraz klimatyzację w serwerowni
- Nowy sprzęt to gwarancja spokoju – gwarancja naprawy przez serwis producenta w ciągu 3 lub więcej lat
- Najnowszy system serwerowy Microsoft Windows Server 2012 zawiera szereg nowych funkcji, które albo zdecydowanie ułatwiają życie albo otwierają nowe możliwości
- Dłuższy czas podtrzymania przez zasilacz UPS, dzięki mniejszemu poborowi mocy to większy komfort i bezpieczeństwo na wypadek awarii zasilania
- Mniej obciążona klimatyzacja będzie nie tylko pobierać mniej prądu, ale i dłużej służyć
- Łatwiejsze zarządzanie serwerami, które zabierając mniej czasu pozostawia go więcej na inne zadania
Od czego zacząć ?
Zrób inwentaryzację serwerowni:
- Lista serwerów z następującymi informacjami:
- Producent, model
- Konfiguracja (procesor, pamięć, dyski – pojemność całkowita + wolne miejsce)
- Wiek
- System operacyjny
- Rola serwera
- Zainstalowane oprogramowanie
- Moc pobierana
- Ogólna ocena stanu technicznego serwera
- UPS:
- Producent, model
- Wiek
- Moc znamionowa, moc faktycznie pobierana
- Czas podtrzymania pokazywany przez UPS
- Ogólna ocena stanu technicznego
- Klimatyzacja:
- Producent, model
- Wiek
- Moc chłodnicza
- Moc faktycznie pobierana z sieci przez urządzenie
- Ogólna ocena stanu technicznego
Jeżeli masz podlicznik lub inną możliwość pomiaru mocy pobieranej lub ilości kilowatogodzin zużywanych przez serwerownię, zrób pomiary i zapisz wyniki.
Przekaż te informacje inżynierom LSB DATA, którzy przygotują koncepcję rozwiązania wraz z przewidywanymi oszczędnościami oraz propozycją finansowania poprzez leasing tak, aby część raty była pokryta przez oszczędności na rachunkach za prąd.
Chcę zwirtualizować swoją infrastrukturę