Czytelnia > Outsourcing IT > Co to jest outsourcing

Co to jest outsourcing
Autor: Krzysztof Kurilec
Data publikacji: 06.10.2014

Rozmawiamy o outsourcingu, zastanawiamy się dla kogo jest, kto ma szanse być zadowolony. Założyłem, że wszyscy wiedzą co to jest outsourcing a przecież wcale tak nie musi być. W tym tekście przedstawię więc ideę outsourcingu.

Wikipedia podaje następującą definicję:

Outsourcing (skrót z ang. outside-resource-using) – wydzielenie ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa niektórych realizowanych przez nie samodzielnie funkcji i przekazanie ich do wykonania innym podmiotom. Outsourcing pozwala na koncentrację procesów zarządczych na zasadniczych celach i kluczowych kompetencjach organizacji.

 

Już w 1923 r. Henry Ford stwierdził, że:

 

„Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my”

 

I dalej wikipedia podaje, że:

Pierwotnie outsourcing rozumiany był jako strategia zaopatrzenia stosowana przez firmy produkcyjne, głównie motoryzacyjne, polegająca na rezygnacji z wytwarzania wszystkich prefabrykatów niezbędnych do produkcji, na rzecz pozyskiwania ich od innych producentów.

Pod koniec XX w. termin outsourcing zaczął być stosowany ogólnie do opisu strategii powierzania operacji wspierających główną działalność przedsiębiorstwa podmiotom zewnętrznym, specjalizującym się w zarządzaniu nimi.

Obecnie outsourcing traktowany jest jako nowoczesna strategia zarządzania, polegająca na oddaniu innemu przedsiębiorstwu zadań nie związanych bezpośrednio z podstawową działalnością firmy, dzięki czemu może ona skupić swoje zasoby i środki finansowe na tych obszarach, które stanowią podstawę jej działań i w których osiąga przewagę konkurencyjną.

 

Najważniejszymi powodami stosowania outsourcingu przez przedsiębiorstwa jest możliwość:

  • redukcji i kontroli kosztów operacyjnych,
  • uzyskania dostępu do mocy produkcyjnych najlepszej jakości,
  • zwolnienia własnych zasobów do innych celów,
  • uzyskania zasobów, którymi przedsiębiorstwo nie dysponuje,
  • przyspieszenia pojawienia się korzyści wynikających z restrukturyzacji,
  • uporania się z funkcją trudną do wykonywania lub niemożliwą do kontrolowania,
  • pozyskania kapitału,
  • podziału ryzyka,
  • dopływu gotówki.

 

 

 Przykłady zastosowania outsourcingu, z którymi mogłeś mieć styczność

  • Catering – szkoły i szpitale zamiast prowadzić własną kuchnię i zatrudniać kucharzy, mają podpisane umowy z firmami cateringowymi, które dostarczają posiłki w uzgodnionym czasie i ilości. Szkoła może się skupić na nauczaniu a szpital na leczeniu. Nie muszą martwić się o pomieszczenia kuchenne, zaopatrzenie w produkty, zmywanie naczyń ani o zatrudnienie pracowników do kuchni.
  • Sprzątanie w biurach opanowały firmy specjalizujące się w utrzymaniu czystości, które dbają o sprzęt do sprzątania, zaopatrzenie w środki czystości oraz siłę roboczą.
  • Ochrona – chyba mało kto dzisiaj sam zatrudnia pracowników ochrony. Najczęściej spotykane podejście to podpisanie umowy z firmą ochroniarską, która zapewnia obecność pracownika na obiekcie w ustalonych godzinach a w razie potrzeby błyskawiczny przyjazd grupy interwencyjnej.
  • Księgowość – zamiast samemu zatrudniać księgowych, bardzo często firmy zlecają prowadzenie księgowości biurom rachunkowym, prowadzonym przez doświadczonych biegłych księgowych i rewidentów, którzy na swój koszt stale się szkolą i są na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami. A firma ma dzięki temu problem z głowy.
  • Biorąc samochód w leasing de facto korzysta się z outsourcingu. Jest to jeszcze bardziej widoczne przy wynajmie długoterminowym, w którym wynajmujący zajmuje się również opieką techniczną.


W modelu outsourcingu każdy robi to, w czym jest dobry, co jest jego pasją. A do pozostałych zadań  wynajmuje się innych - specjalistów w swoich dziedzinach. Dzięki outsourcingowi świat staje się lepszy, bo ludzie są szczęśliwsi mogąc robić to, co lubią.


Outsourcing sprawdza się również w informatyce. Również w tej dziedzinie firmy często wolą współpracować z innymi firmami niż zatrudniać informatyków.


Więcej o tym piszę w innych artykułach. Zapraszam do lektury.

Wyślij Email

E-mail:
Tytuł:
Wiadomość:
Bestsellery
Blog
Wirtualizacja
High Availability
Bezpieczeństwo IT
Business Intelligence
Komputery
Dyski SSD
IT w logistyce
Backupy
Oprogramowanie
Outsourcing IT
Ransomware
Chmura - Cloud
Jak możemy Ci pomóc?
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na moje pytanie.