Portfolio > Ciekawe wdrożenia > Wirtualizacja serwerów > Klaster HA w oparciu o Microsoft Hyper-V

Przykładowe realizacje
Klaster HA w oparciu o Microsoft Hyper-V
O projekcie



WYZWANIE

 

Otrzymaliśmy od klienta zaproszenie do złożenia oferty na wdrożenie rozwiązania zapewniającego bezawaryjną pracę systemów MS-Windows Server 2012R2 udostępniających:
• usługę katalogową AD
• usługę serwera plików
• usługę serwera bazy danych

Przyjęliśmy to wyzwanie, bo doskonale wpasowuje się w to, co lubimy robić i w czym się specjalizujemy.


ROZWIĄZANIE

 

Klient w zapytaniu wybrał wirtualizację z wykorzystaniem Hyper-V firmy Microsoft. To dobry wybór, bo MS-Windows Server 2012R2 w wersji standard posiada wszystkie narzędzia niezbędne do uruchomienia klastra wysokiej dostępności (HA) wykorzystując przy okazji wszystkie dobrodziejstwa Hyper-V.

Klient w zapytaniu zdecydował się na serwery Intel. To kolejny strzał w 10-tkę, z uwagi na świetny stosunek możliwości do ceny, bo budując serwer, kupuje się gotową platformę Intel’a (obudowa, płyta główna, zasilacze) i wyposaża ją w procesory, pamięci, dyski i niezbędne kontrolery. Od strony ekonomicznej jest to bardzo korzystne, bo komponenty serwerowe są często o wiele tańsze niż te brandowane przez światowych potentatów, przy zachowaniu tak samo wysokiej jakości. To pozwala uzyskać maksymalną opłacalność zakupu.

Jako rozwiązanie spełniające wymogi przedstawione w zapytaniu, zaproponowaliśmy w ofercie macierz HP P2000 z dwoma kontrolerami SAS, sześcioma bardzo szybkich dysków 600GB SAS 15k i czterema wolniejszymi 1TB NL-SAS 7.2k.

Nasza oferta wygrała! Z satysfakcją przystąpiliśmy do realizacji.

Na obu serwerach zainstalowano system MS-Windows Server 2012R2.

Na macierzy skonfigurowano dwa wolumeny – jeden szybki przeznaczony do przechowywania plików dysków maszyn wirtualnych a drugi, wolniejszy do magazynowania danych przez usługę serwera plików.

Macierz z serwerami połączono poprzez interface SAS 6G, wykorzystując redundancję, aby zabezpieczyć się na wypadek awarii któregoś z kontrolerów w macierzy.

Całość zamontowano w szafie serwerowej 19" 42U 600x1000. Zasilanie na wypadek awarii zapewnia zasilacz UPS Eaton o mocy z 3000VA z dodatkową baterią wydłużającą czas podtrzymania.


JAK TO DZIAŁA


Rozwiązanie działa w taki sposób, że serwery pracujące w klastrze udostępniają zintegrowane środowisko pracy. W momencie awarii jednego z nich drugi sprawny przejmuje funkcje pierwszego. Jeśli uruchomiony jest klaster Hyper-V przejmowanymi funkcjami są maszyny wirtualne. W momencie awarii jednego z serwerów drugi przejmuje uruchomione maszyny wirtualne z pierwszego, co odbywa się praktycznie niezauważalnie dla użytkowników korzystających z usług tych serwerów.

Pliki maszyn wirtualnych znajdują się na współdzielonej między dwa serwery fizyczne macierzy dyskowej. Macierz dyskowa posiada dyski skonfigurowane do pracy w RAID5. Posiada również dwa moduły zarządzające dzięki czemu zachowana jest redundancja  na wypadek awarii jednego z nich. Ponadto serwery mają zainstalowane karty SAS z podwójnymi portami pracującymi w trybie failover.


OSIĄGNIĘTE KORZYŚCI


Nieprzerwana dostępność usług serwerów wirtualnych to bezprzerwowa praca wszystkich aplikacji, wykorzystywanych i do pracy wewnętrznej i do obsługi klientów.

 

Klient Reset2 sp.z o.o.- wiodący producent oprogramowania kadry/płace i F/K.
Typ projektu Wdrożenie nowego rozwiązania
Technologie - MS-Hyper-V - MS-Windows Server 2012R2 - Intel Server Platform - HP P2000 G3 SAS MSA Dual Controller LFF Array - SAS 6G
Podobne realizacje
Wirtualizacja infrastruktury serwerowej
Serwery jednego z klientów pracowały w trybie ciągłym przez 8 lat. Prawdopodobieństwo wystąpienia awarii było na tyle wysokie, iż klient postanowił zainwestować w nową infrastrukturę serwerową.
Jak możemy Ci pomóc?
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na moje pytanie.