Serwery jednego z klientów pracowały w trybie ciągłym przez 8 lat. Prawdopodobieństwo wystąpienia awarii było na tyle wysokie, iż klient postanowił zainwestować w nową infrastrukturę serwerową. Dotychczas przedsiębiorstwo było obsługiwane przez 4 serwery rackowe, częściowo połączone z macierzą FC. Maszyny hostowały wszystkie aplikacje przedsiębiorstwa, w tym system ERP, serwer terminali i aplikacji.
WYZWANIE
Celem projektu było wdrożenie rozwiązania zapewniającego większą wydajność i bezpieczeństwo danych, a także jak największy współczynnik ciągłej pracy. Nie bez znaczenia była oszczędność energii elektrycznej zużywanej na zasilanie serwerowni oraz klimatyzację.
ROZWIĄZANIE
Zaproponowaliśmy klientowi wirtualizacje infrastruktury serwerowej w oparciu o rozwiązanie VMware vSphere 5. Jako platformę serwerową klient wybrał sprawdzone w dotychczasowej pracy rozwiązania serwerowe firmy IBM – System x. Współdzielona pamięć została również oparta o macierz dyskową tego producenta.
Dotychczas działające 4 serwery xSeries 235 zostały zastąpione dwoma dwuprocesorowymi serwerami xSeries 3550M3. Wybrana macierz dyskowa to Storewize v7000.
Ze względu na wymagania klienta i ilość hostów całość uruchomiono w oparciu o pakiet dedykowany niewielkim środowiskom – Vmware vSphere Essential Plus. Ten rodzaj licencji umożliwia uruchomienie do 3 serwerów hostujących maszyny wirtualne. Ponadto udostępnia również funkcjonalność klastra HA oraz vMotion, czyli przenoszenie działających maszyn wirtualnych w trakcie pracy.
OSIĄGNIĘTE KORZYŚCI
- Wdrożenie wirtualizacji spowodowało wymierne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.
- Wzrosła również wydajność aplikacji używanych w przedsiębiorstwie – różnica w wydajności współczesnych serwerów w stosunku do 8-letnich maszyn jest kolosalna, zarówno w kwestii mocy obliczeniowej CPU, jak również przepustowości i wydajności pozostałych komponentów.
- Wirtualizacja ułatwiła również backupowanie danych oraz zminimalizowała ryzyko przestoju spowodowanego awarią któregoś z serwerów fizycznych (klaster HA).