Czytelnia > Serwery > Czym się różnią serwery > Czym się różnią serwery – zabezpieczenia

Czym się różnią serwery – zabezpieczenia
Autor: Krzysztof Kurilec
Data publikacji: 05.11.2012

Serwer powinien być zawsze dostępny – stąd w serwerach spotkać można różne rozwiązania, których celem jest minimalizacja przestojów. Wyłączenie serwera to często wielki problem, bo oznacza przerwę w pracy od kilkudziesięciu do kilku tysięcy osób.

Przykładem tego typu rozwiązań są:

 

  • Podwójne zasilacze – serwer wyposażony jest w dwa zasilacze. Gdy jeden z nich się psuje osoba opiekująca się serwerem dostaje informację o awarii – może wezwać Serwis lub zamówić nowy zasilacz. Wymiana zasilacza odbywa się „na gorąco”, bez wyłączania serwera i przerywania pracy.

 

  • Wentylatory – serwer chłodzony jest przez kilka wentylatorów. Gdy jeden z nich się psuje pozostałe zwiększają obroty, aby utrzymać przepływ powietrza na niezmienionym poziomie. Wymiana takiego wentylatora również nie wymaga wyłączania serwera. Inaczej niż w komputerach desktopowych, w serwerach na ogół nie używa się wentylatorów na procesorach – procesory są chłodzone przez ogólne wentylatory, ale mają za to ogromne radiatory.

 

  • Dyski twarde – jak wspomniano wcześniej dyski mogą być montowane w postaci wymiennych na gorąco modułów. W połączeniu z macierzą RAID 1/5 daje to możliwość kontynuowania pracy nawet w przypadku, gdy jeden z dysków w macierzy dysk się zepsuje. Po wymianie dysku na nowy, jego zawartość zostanie automatycznie odbudowana – po kilku godzinach dane są znowu chronione.

 

  • Pamięci – stosowane w serwerach pamięci na ogół mają układy korekcji błędów,
    które pozwalają na wykrycie i naprawienie błędu pojedynczego bitu oraz wykrycie błędu dwóch lub więcej bitów.
    W najbardziej zaawansowanych serwerach pamięci również są nadmiarowe i wymienialne na gorąco.

 

  • Karty sieciowe – jak wspomniałem wcześniej serwery na ogół wyposażone są w dwie karty sieciowe. Zapewnia to zwiększenie transferu (gdy obie karty są sprawne) oraz zabezpieczenie na wypadek awarii.

 

Jeżeli chcesz kupić optymalny, odpowiednio zabezpieczony serwer, zapraszam do kontaktu.

Wyślij Email

E-mail:
Tytuł:
Wiadomość:
Bestsellery
Blog
Wirtualizacja
High Availability
Bezpieczeństwo IT
Business Intelligence
Komputery
Dyski SSD
IT w logistyce
Backupy
Oprogramowanie
Outsourcing IT
Ransomware
Chmura - Cloud
Jak możemy Ci pomóc?
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na moje pytanie.