Czytelnia > Serwery > Czym się różnią serwery > Czym się różnią serwery – jakie procesory stosuje się w serwerach

Czym się różnią serwery – jakie procesory stosuje się w serwerach
Autor: Krzysztof Kurilec
Data publikacji: 31.10.2012

W dużej mierze to właśnie procesor decyduje o wydajności i cenie serwera. Pamiętajmy, że zasadnicza różnica pomiędzy serwerem a zwykłym komputerem PC jest taka, że komputer osobisty włączamy wtedy, gdy mamy coś do zrobienia i że służy tylko jednej osobie. Serwer natomiast pracuje na okrągło, bez wyłączania przez wiele miesięcy oraz służy wielu użytkownikom. Fakt ten ma wpływ na każdy element serwera, od procesora począwszy.

Procesory różnią się między sobą następującymi parametrami:

  • Częstotliwością pracy, mierzoną obecnie w GHz (czytaj: gigahercach)
  • Ilością rdzeni
  • Wielkością pamięci cache, którą podaje się w MB (czytaj: megabajtach)
  • Technologią, w jakiej są wykonane, która podawana jest w szerokość ścieżki
  • Zużyciem energii
  • Dodatkowymi technologiami, które mogą być zastosowane albo nie

 

Rdzeń to jakby procesor w procesorze. Procesor dwurdzeniowy to procesor, który w jednej obudowie ma dwa procesory – każdy z nich może wykonywać oddzielne zadanie. Analogicznie procesor czterordzeniowy to cztery procesory w jednym a sześciordzeniowy to 6 w 1.

 

Pamięć cache to wewnętrzna, bardzo szybka pamięć, w której przechowywane są aktualnie przetwarzane dane. Im jej więcej tym lepiej, bo tym rzadziej trzeba sięgać do dużo wolniejszej pamięci RAM.

 

Zużycie energii przez procesor bezpośrednio wynika z technologii, w jakiej jest wykonany oraz częstotliwości pracy. Im większa częstotliwość tym większe zapotrzebowanie na energię, ale też większa ilość wydzielanego ciepła. Im węższe ścieżki tym mniej wydzielanego ciepła i tym większe możliwe częstotliwości pracy. Zużycie energii jest istotne, bo energia elektryczna stale drożeje a dodatkowo wydzielane ciepło trzeba odprowadzić poprzez odpowiednio wydajny system klimatyzacji, którego zakup, instalacja sporo kosztuje i który również pobiera drożejącą energię.

 

Stały rozwój procesorów zmierza w kierunku dostarczania w tej samej obudowie procesora większej mocy obliczeniowej przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii i emisji ciepła.

 

Dla zastosowań w serwerach najistotniejsza jest częstotliwość pracy, ilość rdzeni oraz zużycie energii.

 

Chodzi też o to, żeby serwer wtedy kiedy jest to potrzebne mógł zapewnić maksymalną wydajność, ale wtedy, gdy prawie nic się nie dzieje, mógł przejść do stanu spowolnienia, w którym zapotrzebowanie na energię spada do minimum, ale procesor stale jest gotowy do przejścia na „maksymalne obroty”.

 

Skupię się na procesorach firmy Intel, która produkuje obecnie kilka rodzin procesorów.

Najtańsze serwery mają jeden procesor  Intel Pentium lub serii i-Core znane z komputerów osobistych. Te najprostsze serwery przeznaczone są dla najmniejszych firm oraz tam, gdzie cena jest kluczowym elementem wyboru. To na przykład idealny procesor dla serwera plików w kilkuosobowej firmie.

 

Specjalnie do pracy w serwerach zaprojektowane zostały procesory Intel Xeon, które są o wiele bardziej wydajne, mają kilka albo kilkanaście rdzeni oraz większą pamięć cache. Procesory Intel Xeon mogą być przeznaczone do pracy w serwerach jedno-, dwu- lub czteroprocesorowych.

 

Najnowsze procesory serwerowe wyposażone są w technologię Intel Turbo Boost, która dynamicznie reguluje szybkość poszczególnych rdzeni w zależności od bieżących potrzeb. Polega to na tym, że jeżeli serwer wykonuje wiele zadań – moc jest rozdzielana równomiernie pomiędzy poszczególne rdzenie. Ale jeżeli zadanie jest jedno i wymaga maksymalnej mocy obliczeniowej procesor potrafi spowolnić nieużywane rdzenie i całą wydajność skierować do tego jednego rdzenia.

 

Firma Intel produkuje obecnie kilka rodzin procesorów serwerowych:

  • Intel Xeon E3 - procesory to zastosowań w podstawowych serwerach jednoprocesorowych – 2 lub 4 rdzenie, technologia 22 nm
  • Intel Xeon E5 – od 4 do 18 rdzeni w procesorze;  serwery dwuprocesorowe  – technologia 22 nm,
  • Intel Xeon E7 – od 5 do 18 rdzeni w procesorze; serwery czteroprocesorowe; technologia 22 nm

Uwaga – nie zawsze większa częstotliwość oznacza większą wydajność. Często procesor z nowej rodziny pomimo mniejszej częstotliwości jest wydajniejszy od procesora starszej generacji, który „ma” więcej GHz.

 

Wybór optymalnego procesora zawsze zależy od ról, jakie serwer ma spełniać. Zachęcam to zapoznania się z innymi moimi artykułami, w których opisuję do czego serwer może służyć.

 

Wyślij Email

E-mail:
Tytuł:
Wiadomość:
Bestsellery
Blog
Wirtualizacja
High Availability
Bezpieczeństwo IT
Business Intelligence
Komputery
Dyski SSD
IT w logistyce
Backupy
Oprogramowanie
Outsourcing IT
Ransomware
Chmura - Cloud
Jak możemy Ci pomóc?
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na moje pytanie.