Data publikacji: 07.09.2015
Pytanie dlaczego ludzie nie robią backupów nie daje mi spokoju już od dłuższego czasu. Nie wiedzą, że trzeba robić backupy ? Nie chce im się ? Mają nadzieję, że nic złego się nie stanie ?
Jest całkiem pokaźna grupa ludzi, którzy zainwestowali już w dysk zewnętrzy albo pendrive do backupów, ale tych backupów nie robią:
- odkładają to na później, bo teraz mają coś pilniejszego do zrobienia
- albo prostu o tym zapominają
Dlatego zmieniłbym pytanie postawione na wstępie na:
Jak sprawić, żeby backupy robiły się automatycznie, bez udziału użytkowników ?
Jest to jak najbardziej możliwe i to za nieduże pieniądze.
W dobie powszechnego dostępu do internetu, idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla użytkowników notebooków, są programy do backupu on-line. Programy te automatycznie, co ustalony czas wysyłają „do chmury” pliki, które się zmieniły. Dzięki temu użytkownik może mieć zawsze aktualną kopię swoich plików roboczych.
Nie ma potrzeby inwestowania w jakąkolwiek infrastrukturę – wystarczy wykupić odpowiedni abonament i odnawiać go corocznie.
Sam osobiście korzystam z rozwiązania Backup Expert firmy Opero. Wykupiłem pakiet Personal 50GB, który kosztuje 180 zł/rok. Jestem bardzo zadowolony, bo mogę być spokojny wiedząc, że mam kopię ważnych plików. Wariantów abonamentów Backup Expert jest wiele – każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Najtańszy Personal 10GB kosztuje tylko 60 zł/rok.
Rozwiązanie Backup Expert to tylko jedna z wielu dostępnych możliwości.
Do backupu desktopów, które nie są wynoszone z biura, można użyć stacjonarnych rozwiązań, które dane kopiują do wydzielonego serwera. W tego typu rozwiązaniach zwykle nie ma narzuconych limitów pojemności – można więc robić albo backupy całych dysków albo wybranych folderów. Warto zadbać o to, by kopia danych była wynoszona poza firmę – dane z serwera można albo kopiować do chmury albo zabezpieczać w inny sposób. Oczywiście wszystko może odbywać się w pełni automatycznie.
W przypadku serwerów największy nacisk kładzie się na rozwiązania, które pozwalają jak najszybciej przywrócić cały serwer z backupu, np. po awarii dysków albo całego serwera. A do serwerów zwirtualizowanych dostępne są specjalne narzędzia pozwalające z poziomu hypervisora backupować maszyny wirtualne.
Nie warto czekać aż przeżyjesz utratę ważnych plików. Część klientów dopiero wtedy inwestuje w rozwiązania do backupu. Lepiej zabezpieczyć się wcześniej i spać spokojnie.
Artykuł mnie zainteresował - proszę o kontakt