Czytelnia > High Availability > Co to jest dostępność

Co to jest dostępność
Autor: Krzysztof Kurilec
Data publikacji: 02.10.2014

Często piszę o rozwiązaniach wysokiej dostępności. Na wszelki wypadek chciałbym zdefiniować co oznacza termin dostępność w kontekście informatycznym.

Dostępność (ang.availability) oznacza tu możliwość korzystania z usług, które zapewnia jakiś element infrastruktury IT.

Może to być np. program do wystawiania faktur zainstalowany na serwerze. Albo sklep internetowy zainstalowany na serwerze, który stoi w firmie. W pierwszym wypadku dostępność programu zależy od niezawodności serwera, sieci i samego programu oraz zasilania. W drugim dochodzi jeszcze łącze internetowe.


Konsekwencje przestoju jednego i drugiego mogą być różne.

  • Jeżeli program do faktur obsługuje sprzedaż wysyłkową, nawet kilkugodzinny przestój nie powinien przysporzyć strat. Jeżeli kupujący w sklepie lub hurtowni nie będą mogli wyjść z fakturą to już większy kłopot, ale na szczęście fakturę zawsze można dosłać później pocztą.
  • Natomiast niedostępność sklepu internetowego może mieć większe konsekwencje. Część klientów być może spróbuje wrócić za chwilę, ale część może pomyśleć, że sklep został zamknięty i już nie wrócić a zakupy zrobić gdzie indziej.


Dostępność podaje się w procentach.

100% oznacza, że serwer, aplikacja, system czy usługa jest dostępna non-stop 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.

99.9% oznacza, że dopuszcza się, że serwer, aplikacja, system czy usługa może nie być czynna przez prawie 9 godzin w roku.

Najlepsze systemy osiągają obecnie dostępność na poziomie pięciu dziewiątek czyli 99.999%, co oznacza, że mogą nie działać przez 5 minut i 15 sekund na rok.


Zapewnienie wysokiej dostępności (ang.high availability lub HA) kosztuje, ale im wyższe koszty przestoju tym bardziej opłaca się inwestować w rozwiązania podnoszące dostępność. A o tym, jakie to rozwiązania piszę w innych artykułach. Zapraszam do lektury.

Wyślij Email

E-mail:
Tytuł:
Wiadomość:
Bestsellery
Blog
Wirtualizacja
High Availability
Bezpieczeństwo IT
Business Intelligence
Komputery
Dyski SSD
IT w logistyce
Backupy
Oprogramowanie
Outsourcing IT
Ransomware
Chmura - Cloud
Jak możemy Ci pomóc?
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na moje pytanie.