Portfolio > Ciekawe wdrożenia > Bezpieczeństwo > System kopii zapasowych w LSB DATA

Przykładowe realizacje
System kopii zapasowych w LSB DATA
O projekcie

Wraz z rozwojem infrastruktury, przybywaniem kolejnych serwerów i aplikacji, stanęliśmy przed wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa danych i środowisk znajdujących się na wielu serwerach, działających zarówno pod kontrolą systemu operacyjnego Linux, jak i Windows Server.

 

Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy dopiero będą je robić.

My należymy do tej pierwszej grupy, więc bezpieczeństwo naszych danych i danych naszych klientów ma dla nas najwyższy priorytet.

 

WYZWANIE

Stanęliśmy, więc przed następującym problemem:

- Administrujemy wieloma serwerami, które działają pod kontrolą różnych systemów operacyjnych, serwery te znajdują się u naszych klientów, z niektórymi jesteśmy połączeni przez sieć VPN.

- Istnieje konieczność wykonania kopii zapasowych danych różnego rodzaju: baz danych MSSQL, PostgreSQL, MySQL, a także udziałów sieciowych. Również całych środowisk serwerowych.

 

Klientom zależało na tym, by wrażliwe dane przechowywane były w kilku miejscach, dlatego też ustaliliśmy, iż jedna kopia danych przechowywana będzie w siedzibie klienta a kolejna kopia w naszej serwerowni. O ile nie ma problemu z przechowywaniem (relatywnie niskim kosztem) danych u klienta, o tyle synchronizacja danych z siedzib z naszą serwerownią stanowiła pewien problem.

 

POTRZEBY

W trakcie wewnętrznych dyskusji ustaliliśmy, że system powinien zapewniać:

a) scentralizowane zarządzanie mechanizmem kopii zapasowych,

b) kontrolę w czasie rzeczywistym procesu wykonywania a także synchronizowania kopii zapasowych,

c) maksymalną elastyczność w konfiguracji i dalszej rozbudowie systemu,

d) bezpieczny transfer danych, także poza sieć VPN,

e) możliwość kopiowania danych z różnych systemów operacyjnych.

 

ROZWIĄZANIE

Stworzyliśmy własny, autorski system, który spełnia te wymagania.

Składa się on z trzech elementów:

 

1. Aplikacji internetowej do monitorowania przebiegu procesów wykonywania kopii zapasowej danych, synchronizacji z naszym  centrum przetwarzania danych a także przenoszenie ich do innego miejsca w ramach infrastruktury klienta. Aplikacja ta informuje także o ewentualnych problemach w trakcie trwania wykonywania wszelkich zadań związanych z kopią zapasową.

 

2. Zestawu procedur po stronie klienta, które wykonują kopie bezpieczeństwa wybranych danych, a także wysyłają je na serwer kopii zapasowych u klienta.

 

3. Zestawu procedur po stronie głównego serwera kopii, w naszej firmie, które odpowiadają za przesyłanie danych, zabezpieczonym połączeniem, od klienta na pamięć masową. Ponadto z tego miejsca ustawia się lokalizacje plików, które mają zostać zsynchronizowane.

 

EFEKTY

Zastosowanie tego rozwiązania pozwoliło nam w łatwy sposób, niskim kosztem (w porównaniu z cenami oprogramowania do wykonywania kopii), stworzyć system działający w heterogonicznym i mocno zdecentralizowanym środowisku serwerów, zapewniający stały monitoring procesu wykonywania kopii zapasowych (24h/dobę, także przez tel. komórkowy i tablet).

 

Ponadto wykorzystane technologie umożliwiają bezproblemową rozbudowę o kolejne funkcjonalności a także dostosowanie pod konkretne wymagania i potrzeby, które mogą być inne u każdego klienta.



Klient Wdrożenie własne LSB DATA
Typ projektu Backup i archiwizacja danych, disaster recovery plan
Technologie - ssh. - ssl - rsync - ftps - winscp - cygwin
Podobne realizacje
System backupu w technologii RDX
Klient – Urząd Gminy Zawonia – zwrócił się do nas z pytaniem jak rozwiązalibyśmy problem backupu serwerów. A ponieważ jesteśmy jej wielkim fanami technologii RDX, pokazaliśmy produkty firmy Tandberg Data – napędy i nośniki RDX.
Jak możemy Ci pomóc?
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na moje pytanie.