Czytelnia > High Availability > Jak zapewnić nieprzerwaną pracę krytycznych dla działania firmy aplikacji i systemów

Jak zapewnić nieprzerwaną pracę krytycznych dla działania firmy aplikacji i systemów
Autor: Krzysztof Kurilec
Data publikacji: 29.09.2014

Masz w firmie serwer lub kilka serwerów, które udostępniają aplikacje i systemy niezbędne do działania firmy. Serwery mają nadmiarowe dyski i zasilacze, żeby wyeliminować ryzyko przestoju spowodowanego awarią elementów, o których wiadomo, że psują się najczęściej.

Dokupiłeś dodatkowo rozszerzenie gwarancji, żeby mieć zapewniony czas reakcji krótszy niż standardowy Next Business Day. Śpisz więc spokojnie, bo zrobiłeś wszystko, co można było zrobić, żeby zapewnić nieprzerwaną pracę serwerów.

Ale co wtedy, gdy w serwerze zepsuje się płyta główna, procesor, pamięć albo padną na raz dwa dyski?

Prawdopodobieństwo takiego wypadku jest minimalne, ale nie jest to niemożliwe. A taka awaria oznacza wyłączenie serwera i oczekiwanie na przyjazd serwisu. W najlepszym razie to kilka godzin przestoju w dostępności aplikacji i systemów. Czy możesz sobie na taką przerwę pozwolić? Jeżeli tak, nie ma problemu. Ale co wtedy, gdy nie?  

Co zrobić, gdy serwery muszą nieprzerwanie pracować ?

I na taką ewentualność są sposoby. Rozwiązanie nosi nazwę klaster wysokiej dostępności albo klaster HA (skrót od High Availability).


Aby zbudować klaster HA potrzebna jest macierz dyskowa i dwa serwery z MS-Windows Server 2012R2 lub 2016. Serwery nie muszą być identyczne, jak bywało w dawnych rozwiązaniach serwerów zapasowych. MS-Windows Server ma teraz wszystkie niezbędne funkcjonalności ma w standardzie.  

Jak działa klaster HA?

Klaster HA działa w taki sposób, że każdy z serwerów pracujących w klastrze udostępnia zintegrowane środowisko pracy i w momencie awarii jednego z nich sprawny serwer przejmuje funkcje uszkodzonego.


Jeśli uruchomiony jest klaster Hyper-V przejmowanymi funkcjami są maszyny wirtualne. W przypadku awarii jednego z serwerów drugi przejmuje maszyny wirtualne, które działały na  pierwszym. Odbywa się to praktycznie niezauważalnie dla użytkowników, dzięki temu, że pliki maszyn wirtualnych znajdują się na współdzielonej między dwa serwery fizyczne macierzy dyskowej.


Dyski w macierzy są skonfigurowane w optymalnym wariancie RAID, jako zabezpieczenie na wypadek awarii. Aby podnieść poziom niezawodności, warto macierz wyposażyć w dwa kontrolery.

Wybór rodzaju interfejsu pomiędzy serwerami a macierzą zależy od wymagań co do szybkości transferu danych oraz budżetu, jaki jest do dyspozycji.

 

Zachęcam do zapoznania się z opisem rozwiązania, które zrealizowaliśmy u jednego z klientów.

Warto też poznać pomysł firmy Fujitsu na klaster HA.


Jesteś zainteresowany wdrożeniem? Masz pytania ?

       

Wyślij Email

E-mail:
Tytuł:
Wiadomość:
Bestsellery
Blog
Wirtualizacja
High Availability
Bezpieczeństwo IT
Business Intelligence
Komputery
Dyski SSD
IT w logistyce
Backupy
Oprogramowanie
Outsourcing IT
Ransomware
Chmura - Cloud
Jak możemy Ci pomóc?
Imię i nazwisko
Telefon
E-mail
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na moje pytanie.